Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Щръкът и рибарът(водна птица)

„Не смей се на Щръка, понасяш му краката“ - Народна Пословица Един ден Щръкът се щурал покрай едно блато и ловил жаби да се храни. В това време в блатото плавал Рибарът и, като видял Щръкът с високите крака, почнал да му се присмива: „Каква чудна и грозна птица! От къде взе такива високи крака, като…

Прочетете повече

Удавникът

„Кой се дави — хваща се и за змия“ - Народна Пословица Веднъж един човек паднал в една река и като не знаел да плува, почнал да се дави. В това време, той видял змия, че плувала около него. „Знам, че Змията хапе и от ухапването й човек умира“ — помислил си Удавникът: „но ако се хвана…

Прочетете повече

Бучнякът(силен дъжд със силен вятър) и Влажнякът(ситен дъжд, който вали тихо без вятър)

„Влажнякът по-тихо вали от Бучнякът, но по-дълбоко мокри.“ - Народна Пословица Веднъж Гунята (връхна вреха за пазене от дъжд, сняг и студ) се похвалила, че докато е тя, Кожата няма да се бои от никакъв дъжд. От къде се чуло, та тия хвалби на Гунята се чули и дъждовете. За да покажат и те какво могат,…

Прочетете повече

Трънът и Трънокопът (особен вид полско оръдие, с което вадят корените на тръни, глог)

„На зъл трън — зъл трънокоп" - Народна Пословица Веднъж не знам от къде и как се е взел един Трън на един кръстопът, където нямало никакъв убой (място в един път, където могат да се разминат две и повече коли), та колите не могли да се отбиват, а минавали край него. Загнездил се там трънът…

Прочетете повече

Вятъра и Кожата

„Хвали се и мисли, после да се не срамуваш!" - Народна пословица Веднъж вятърът се похвалил пред всичките дихания, че той е най-силния, най-якия и нямало сила, която би излезнала на среща му. „И няма по силен от мене рекъл Вятърът: „Слънцето бледнее от мене; Облаците бягат пред мене; Горите се превиват и ми се кланят; дрехите…

Прочетете повече

Лисицата и Свраките

„ Дека кряка свраката — там има; я крилце я перце“ - Народна Пословица Веднъж Свраките след вършитбата на трънето се събрали в една мрътвина, за да чуят какво ще им каже най-старата сврака, тяхна предводителка. За това събрание никоя птичка и никое жи-вотно не знаели, но от хитрата Лисица то не могло да остане скрито.…

Прочетете повече

Бързелът и Тихата вода.

"Тихата вода бряг руши." - Народна Пословица Една река искала да си пробие път на едно място, та коритото й да бъде по право. На това място стоял един бряг от блажна смолница и много пречил на това меркане на Реката. За да види, какво трябва да се прави с тоя бряг, Реката свикала всичките си…

Прочетете повече

Медунът(мъжка мечка) и Говедарът

„Не ти трябва от мечка иримик, защото лошо ще патиш.“ - Народна пословица Един говедар се разболял от самодивската болести и не можал от нищо да намери лек. Ходил при тая врачка, ходил при оная, и най-после една му казала, че може да се излекува само ако се опаше с примик от мечка; ама кожата трябва…

Прочетете повече

Дърварят и Врачката

„По-добре бай ми, бабо, да ме не среща мечката“ - Народна Пословица. Дошла веднъж в едно село Врачка, и показала се на селяните, че знаела да гледа, да лекува, да вража от всякакво зло. Един дървар, който всеки ден ходил в планината за дърва и много се страхувал от мечки, отишъл и той при Врачката. Като…

Прочетете повече

Планината и Селяните

„Замъчила се планината та родила мишки.“ - Народна Пословица Приказва се, че някога планините раждали били. Така са станали всичките по-малки планини и планински върхове и ридове. Това като знаели селяните, които живели в полето, събрали се един ден и изпратили при Стара-планина няколко души старци, за да я молят да роди и за тях, ако не…

Прочетете повече

Този блог е посветен на съхраняването на българските традиции, бит и култура. Открийте народни обичаи, занаяти, рецепти, билки и истории от миналото, които разкриват богатството на нашето наследство. Нека да вдъхнем нов живот на позабравени ритуали, легенди и занаяти, които са формирали идентичността на нашия народ. Присъединете се към това пътешествие към корените ни и възродете духа на България!

Абониране за нови публикации

© margu.bg 2025. Всички права запазени. Уеб сайт от ALDEV